  • LT3695HMSE-3.3#PBF
LT3695HMSE-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3695HMSE-3.3#PBF
HK JDW NO:
84-LT3695HMSE-3.3#PBF
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
16 Terminals 3.6V LT3695 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 250kHz~2.2MHz Tube 1A 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12660
Step5Bar-code shipping tag
LT3695HMSE-3.3#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LT3695
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    3.6V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    250kHz~2.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    4.039mm
  • Width
    3mm