  • LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
Soft Start Fixed LT3062 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3422
Step5Bar-code shipping tag
LT3062EMS8E-3.3#TRPBF
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LT3062
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Control Features
    Soft Start
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.53V @ 200mA
  • PSRR
    73dB (120Hz)