  • LT3022IMSE-1.8#TRPBF
LT3022IMSE-1.8#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3022IMSE-1.8#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT3022IMSE-1.8#TRPBF
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.5mm LT3022 PMIC 16 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1504
Step5Bar-code shipping tag
LT3022IMSE-1.8#TRPBF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3022
  • Pin Count
    16
  • Current - Supply (Max)
    36mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    3.5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.285V @ 1A
  • PSRR
    66dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.145V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Length
    4.039mm
  • Width
    3mm