  • LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
HK JDW NO:
84-LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
Package:
8-VFSOP (0.049, 1.25mm Width)
Description:
Enable Fixed 0.5mm LT3009 PMIC 8 8-VFSOP (0.049, 1.25mm Width)
Quantity:
In Stock : 563
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT3009ESC8-1.8#TRMPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.049, 1.25mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3009
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    20mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    6μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 20mA
  • PSRR
    66dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    66dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    22mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    22V
  • Length
    2mm