LT3003EMSE#TRPBF
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LT3003EMSE#TRPBF Overview
There is also a SOP package that is used to save space on the board. There are 3 outputs used for the design of this LED drivers.It has a base of 10 pins.The number of segments is 24.As a maximum value, 40V is acceptable.It operates with the minimal input voltage of 3V.In order to achieve highest efficiency standards, the supply voltage must be very low, preferably at 3V.The operating temperature should not exceed 125°C to ensure stable operation.As a condition for achieving stable operation, the operating temperature should be greater than -40°C.
LT3003EMSE#TRPBF Features
Available in the SOP package
LT3003EMSE#TRPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LT3003EMSE#TRPBF LED Driver ICs applications.
- Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
- Museum lighting
- Street lighting
- Down lighting
- Dimmable LED for vehicle interiors
- Amusement Machines
- LED Lightings for Industrial Equipment
- Replacement lamps
- General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
- Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
LT3003EMSE#TRPBF
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD8240YRMZ8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare