  • LT1999CS8-20#PBF
LT1999CS8-20#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1999CS8-20#PBF
HK JDW NO:
84-LT1999CS8-20#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1999CS8-20#PBF
Description:
40mA per Channel 137.5μA 120 dB Instrumentational OP Amps 5V 4.5V~5.5V LT1999 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8150
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT1999CS8-20#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1999
  • Pin Count
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    5.8mA
  • Slew Rate
    3V/μs
  • Amplifier Type
    Current Sense
  • Common Mode Rejection Ratio
    120 dB
  • Current - Input Bias
    137.5μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    4.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    500μV
  • Bandwidth
    2MHz
  • Voltage Gain
    26.06dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    68dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    2MHz
  • Number of Amplifiers
    2
  • Length
    4.9mm