  • LT1963EST-3.3#TRPBF
LT1963EST-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1963EST-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1963EST-3.3#TRPBF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Enable Fixed LT1963 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 24686
Step5Bar-code shipping tag
LT1963EST-3.3#TRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LT1963
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.9V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V
  • Length
    6.505mm