  • LT1963AEST-1.8
LT1963AEST-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LT1963AEST-1.8
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1963AEST-1.8
Package:
SOT-223
Datasheet:
LT1963AEST-1.8
Description:
PMIC SOT-223
Quantity:
In Stock : 7320
Step5Bar-code shipping tag
LT1963AEST-1.8
  • Package / Case
    SOT-223
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Current - Output
    1.5A
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    63dB
  • Min Current Limit
    1.6A