  • LT1790BIS6-1.25#TRM
LT1790BIS6-1.25#TRM
advertisement
Manufacturer No:
LT1790BIS6-1.25#TRM
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1790BIS6-1.25#TRM
Package:
SOT-23-6
Description:
Fixed PMIC SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 9377
Step5Bar-code shipping tag
LT1790BIS6-1.25#TRM
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Tolerance
    0.1%
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    75μA
  • Current - Output
    5mA
  • Quiescent Current
    60μA
  • Max Output Voltage
    1.25V
  • Voltage - Output
    1.25V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    1.25V