  • LT1767EMS8E-1.8#TRPBF
LT1767EMS8E-1.8#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1767EMS8E-1.8#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1767EMS8E-1.8#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
8 Terminals 3V LT1767 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.25MHz Tape & Reel (TR) 1.5A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12872
Step5Bar-code shipping tag
LT1767EMS8E-1.8#TRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LT1767
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Function
    Step-Down
  • Voltage - Input (Max)
    25V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Current - Output
    1.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Topology
    Buck, SEPIC
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1.25MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm