  • LT1763IDE-3.3
LT1763IDE-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LT1763IDE-3.3
HK JDW NO:
84-LT1763IDE-3.3
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC 12 12-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6888
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT1763IDE-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    12
  • Current - Supply (Max)
    16mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    75μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 500mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Output Voltage1-Max
    3.38V
  • Output Voltage1-Min
    3.22V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm