  • LT1573CS8-2.5
LT1573CS8-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LT1573CS8-2.5
HK JDW NO:
471-LT1573CS8-2.5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1573CS8-2.5
Description:
IC LNR REG CTRLR 1OUT 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1573CS8-2.5
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Positive Fixed
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    LT1573
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input
    2.8V~10V
  • Current - Supply
    1.7mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Current1-Max
    5A
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm