  • LT1461BIS8-2.5#PBF
LT1461BIS8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1461BIS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT1461BIS8-2.5#PBF
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
V-Ref Precision 2.5V 100mA 8-Pin SOIC N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1461BIS8-2.5#PBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    0.06%
  • Temperature Coefficient
    7 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    70μA
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    2.5V