  • LT1085CM-3.6#TR
LT1085CM-3.6#TR
advertisement
Manufacturer No:
LT1085CM-3.6#TR
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1085CM-3.6#TR
Package:
M
Datasheet:
LT1085CM-3.6#TR
Description:
PMIC M
Quantity:
In Stock : 4739
Step5Bar-code shipping tag
LT1085CM-3.6#TR
  • Package / Case
    M
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output
    3.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.3V
  • Max Input Voltage
    25V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    72dB
  • Min Current Limit
    3.2A