  • LT1021BMH-10
LT1021BMH-10
advertisement
Manufacturer No:
LT1021BMH-10
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT1021BMH-10
Package:
TO-5
Datasheet:
LT1021BMH-10
Step5Bar-code shipping tag
LT1021BMH-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output
    10mA
  • Quiescent Current
    1.7mA
  • Max Output Voltage
    10V
  • Voltage - Output
    10V
  • Max Input Voltage
    40V
  • Reference Type
    Buried Zener, Series, Shunt
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-5
  • Number of Pins
    8
  • Tolerance
    0.5%
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C