  • LT1019CS8-10#PBF
LT1019CS8-10#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1019CS8-10#PBF
HK JDW NO:
471-LT1019CS8-10#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1019CS8-10#PBF
Description:
IC VREF SERIES/SHUNT 0.2% 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1019CS8-10#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1019
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    40V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    11.5V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    11.5V~40V
  • Current - Output
    10mA
  • Current - Supply
    1.5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    10V
  • Reference Type
    Series, Shunt
  • Supply Current-Max (Isup)
    1.5mA
  • Output Voltage-Max
    10.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    20 ppm/°C
  • Current - Cathode
    800μA
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.5ppmp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    2.5ppmrms
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm