  • LT1019ACS8-2.5#PBF
LT1019ACS8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1019ACS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT1019ACS8-2.5#PBF
Package:
SOIC
Description:
LINEAR TECHNOLOGYLT1019ACS8-2.5#PBFIC, SERIES/SHUNT V-REF 2.5V 0.05% 8-SOIC
Step5Bar-code shipping tag
LT1019ACS8-2.5#PBF
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    0.05%
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Output Current
    10mA
  • Number of Channels
    1
  • Nominal Supply Current
    650μA
  • Current - Output
    10mA
  • Quiescent Current
    1mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Min Input Voltage
    4V
  • Max Input Voltage
    40V
  • Reference Type
    Fixed, Series, Shunt
  • Current - Cathode
    800μA
  • Voltage Reference
    2.5V
  • Height
    1.498mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.988mm