  • LT1019ACN8-2.5#PBF
LT1019ACN8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1019ACN8-2.5#PBF
HK JDW NO:
471-LT1019ACN8-2.5#PBF
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
IC VREF SERIES/SHUNT 0.05% 8DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1019ACN8-2.5#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1019
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    40V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    4V~40V
  • Current - Output
    10mA
  • Current - Supply
    1.3mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Reference Type
    Series, Shunt
  • Supply Current-Max (Isup)
    1.3mA
  • Output Voltage-Max
    2.65V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    5 ppm/°C
  • Current - Cathode
    800μA
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.5ppmp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    2.5ppmrms
  • Height Seated (Max)
    3.937mm
  • Width
    7.62mm