  • LT05ZD225KAT2X
LT05ZD225KAT2X
advertisement
Manufacturer No:
LT05ZD225KAT2X
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LT05ZD225KAT2X
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
LT05ZD225KAT2X
Description:
LT 2.2μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~85°C Low Profile Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LT05ZD225KAT2X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    LT
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%