  • LSU11-120001A9
LSU11-120001A9
advertisement
Manufacturer No:
LSU11-120001A9
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-LSU11-120001A9
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LSU11-120001A9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    PHENOLIC
  • Actuator Material
    Polyphenylene Oxide (PPO)
  • Terminal Material
    COPPER
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    LSU, LAMB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    11A AC
  • Current Rating
    11A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    34.4932mm
  • Body Breadth
    13.9954 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    0.03mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    5.5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5.5A@250VAC
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    3
  • Actuator Color
    BLACK
  • Switch Travel
    4.00mm
  • Body Height
    8.001mm
  • Actuator Length
    9.00mm