  • LSH-050-01-H-D-A-K
LSH-050-01-H-D-A-K
advertisement
Manufacturer No:
LSH-050-01-H-D-A-K
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-LSH-050-01-H-D-A-K
Package:
Description:
Conn Low Profile Socket Strip SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LSH-050-01-H-D-A-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    BERYLLIUM COPPER
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Packaging
    Tube
  • Series
    LSH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Number of Conductors
    ONE
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.148 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.076 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • Stack Height (Mating)
    2.31mm