  • LS12P2E-T
LS12P2E-T
advertisement
Manufacturer No:
LS12P2E-T
Manufacturer:
Citizen
HK JDW NO:
167-LS12P2E-T
Package:
Datasheet:
LS12P2E-T
Description:
SWITCH TACT SPST-NO 0.02A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LS12P2E-T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LS12P2E-T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LS12P
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Actuator Type
    Rectangular Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    160gf
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Outline
    5.35mm x 2.85mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.20mm
  • Actuator Length, Right Angle
    1.35mm