  • LRA511-RS-B/012V
LRA511-RS-B/012V
advertisement
Manufacturer No:
LRA511-RS-B/012V
Manufacturer:
Carling Technologies
HK JDW NO:
152-LRA511-RS-B/012V
Package:
100
Datasheet:
LRA511-RS-B/012V
Description:
Quantity:
In Stock : 245
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LRA511-RS-B/012V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    100
  • Actuator Material
    Nylon, Polycarbonate
  • Operating Temperature
    0°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LRA
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Actuator Type
    Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Max Voltage Rating (AC)
    30V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current Rating
    16A
  • Illumination Type
    Illuminated, Lamp
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Height
    4.75mm
  • Length
    27.2mm