  • LQP02TN2N9C02D
LQP02TN2N9C02D
advertisement
Manufacturer No:
LQP02TN2N9C02D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP02TN2N9C02D
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
LQP02TN2N9C02D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP02TN2N9C02D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQP02
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • Resistance
    1.1Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    220μm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    200mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Inductance
    2.9nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Case/Size Code
  • Rated Current-Max
    0.2A
  • DC Current
    200mA
  • Height Seated (Max)
    0.009 0.23mm