  • LQP02HQ1N5C02L
LQP02HQ1N5C02L
advertisement
Manufacturer No:
LQP02HQ1N5C02L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP02HQ1N5C02L
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
LQP02HQ1N5C02L
Description:
Quantity:
In Stock : 30000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP02HQ1N5C02L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQP02
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    700mA
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1.5nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    12.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    14 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    14
  • Inductance Frequency - Test
    500MHz
  • Rated Current-Max
    0.7A
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.32mm