  • LQA20N200C
LQA20N200C
advertisement
Manufacturer No:
LQA20N200C
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-LQA20N200C
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LQA20N200C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQA20N200C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 200V
  • Power Dissipation
    41.7W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    16 ns
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    350A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Recovery Time
    16 ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    84 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    Qspeed™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, PD-CASE, SOFT FACTOR IS 0.41
  • HTS Code
  • Technology
    SCHOTTKY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)