  • LPS4414-701MLC
LPS4414-701MLC
advertisement
Manufacturer No:
LPS4414-701MLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-LPS4414-701MLC
Step5Bar-code shipping tag
LPS4414-701MLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    LPS4414
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    700 nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    3.8A
  • Frequency - Self Resonant
    225MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1717
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    55mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.7 µH
  • Height
    1.4mm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    4.4mm