  • LPD4012-472MLC
LPD4012-472MLC
advertisement
Manufacturer No:
LPD4012-472MLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-LPD4012-472MLC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPD4012-472MLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 hour ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
  • Number of Functions
    2
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Max DC Current
    920mA
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1616
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    500mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    4.7 µH
  • Self Resonant Frequency
    39MHz
  • Inductance - Parallel
    4.7 μH
  • Inductance - Series
    18.8 μH
  • Height
    1.1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm