  • LPC2158FBD100,551
LPC2158FBD100,551
advertisement
Manufacturer No:
LPC2158FBD100,551
HK JDW NO:
318-LPC2158FBD100,551
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LPC2158FBD100,551
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM7® 16/32-Bit Microcontroller LPC2100 Series LPC215* 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 2515
Step5Bar-code shipping tag
LPC2158FBD100,551
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LPC2100
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LPC215*
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    38
  • Speed
    60MHz
  • RAM Size
    40K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM7®
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    100mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 14x10b; D/A 1x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    524288
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm