  • LP5900TLX-2.3
LP5900TLX-2.3
advertisement
Manufacturer No:
LP5900TLX-2.3
Manufacturer:
National Semiconductor
HK JDW NO:
4094-LP5900TLX-2.3
Package:
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC
Quantity:
In Stock : 3575
Step5Bar-code shipping tag
LP5900TLX-2.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Output Voltage 1
    2.3V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.08V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    0.15A
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Adjustability
    FIXED
  • Length
    1.09mm
  • Height Seated (Max)
    0.675mm
  • Width
    1.065mm