  • LP3470IM5X-2.93/NOPB
LP3470IM5X-2.93/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3470IM5X-2.93/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3470IM5X-2.93/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
2.4V5 Terminals 5-Pin LP3470 Voltage supervisor1 Channels Min 500mV Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
LP3470IM5X-2.93/NOPB Overview
There are 5 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. Please find attached SC-74A, SOT-753 functions for your reference in this IC power. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. There is a voltage supply of 2.4V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. A total of 5 pins are located on this power management. Power managment ic pin count is 5. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 500mV. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Surface Mount is the recommended mounting type. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TJ. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. For this power management, there is an 16μA volt supply current. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to LP3470, the base PMIC number.
LP3470IM5X-2.93/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 500mV
16μA operating supply current
LP3470IM5X-2.93/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LP3470IM5X-2.93/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Set top box
  • Detection of phase imbalance
  • Smartphones
  • Leakage current detection
  • Power distribution systems of ICU
  • Network equipment
  • Radio
  • FPGA design
  • Power communication system
  • Embedded computing
Step5Bar-code shipping tag
LP3470IM5X-2.93/NOPB
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    500mV
  • Operating Supply Current
    16μA
  • Power Dissipation
    300mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    16μA
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.03mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.4V
  • Max Reset Threshold Voltage
    5V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.9007V
  • Overvoltage Threshold
    2.9593V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Supply Voltage
    2.4V