  • LP3470IM5-4.38/NOPB
LP3470IM5-4.38/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3470IM5-4.38/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3470IM5-4.38/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
2.4V5 Terminals 5-Pin LP3470 Voltage supervisor1 Channels Min 500mV Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
LP3470IM5-4.38/NOPB Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. Power management is packaged in a Cut Tape (CT) way. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. In this PMIC, you can find SC-74A, SOT-753 functions for your reference. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. A supply voltage of 2.4V is used to conduct the PMIC chip. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Surface Mount is the one that mounts power management. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. There are a total of 5 pins on power management. The pins of the power management system count 5. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 500mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TJ. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. It is estimated that the voltage supervisor's supply current is 16μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by LP3470.
LP3470IM5-4.38/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 500mV
16μA operating supply current
LP3470IM5-4.38/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LP3470IM5-4.38/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of ICU
  • Electronics installed in the vehicle
  • Battery cars
  • Power communication system
  • Automotive power systems
  • Personal computers
  • emergency room
  • Leakage current detection
  • Electric heating appliances
  • Important electronics for automotive protection
Step5Bar-code shipping tag
LP3470IM5-4.38/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.4V
  • Base Part Number
    LP3470
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    500mV
  • Operating Supply Current
    16μA
  • Power Dissipation
    300mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    16μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.38V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    1ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.03mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.3362V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.4238V
  • Threshold Voltage
    +4.38V
  • Undervoltage Threshold
    4.3362V
  • Overvoltage Threshold
    4.4238V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm