  • LP2985IBPX-2.8
LP2985IBPX-2.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2985IBPX-2.8
HK JDW NO:
699-LP2985IBPX-2.8
Package:
5-VFBGA
Datasheet:
LP2985IBPX-2.8
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC 5 5-VFBGA
Quantity:
In Stock : 3822
Step5Bar-code shipping tag
LP2985IBPX-2.8
  • Package / Case
    5-VFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B5
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Min
    2.688V
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm