  • LP2985IBL-285
LP2985IBL-285
advertisement
Manufacturer No:
LP2985IBL-285
HK JDW NO:
699-LP2985IBL-285
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
LP2985IBL-285
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC 5 5-UFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 14128
Step5Bar-code shipping tag
LP2985IBL-285
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-UFBGA, DSBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B5
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Input Voltage (Min)
    3.85V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Max
    2.964V
  • Output Voltage1-Min
    2.736V