  • LP2951CN-3.3G
LP2951CN-3.3G
advertisement
Manufacturer No:
LP2951CN-3.3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LP2951CN-3.3G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LP2951CN-3.3G
Description:
Fixed 2.54mm LP2951 PMIC 8 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 1965
Step5Bar-code shipping tag
LP2951CN-3.3G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    RAIL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2951
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Quiescent Current
    93μA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 100mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    1.26V
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    75μA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    4.95mm
  • Length
    10.02mm
  • Width
    7.11mm