  • LNBP14SP-TR
LNBP14SP-TR
advertisement
Manufacturer No:
LNBP14SP-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LNBP14SP-TR
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
LNBP14SP-TR
Description:
Converter, Analog and Digital Satellite Receivers 13V 18V 250 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator 0°C~85°C LNBP14 10 Pins 10 Terminations PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Quantity:
In Stock : 1765
Step5Bar-code shipping tag
LNBP14SP-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    0°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    Converter, Analog and Digital Satellite Receivers
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 22V TO 25V SUPPLY
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    14W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    16V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LNBP14
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    800mA
  • Polarity
    Positive
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Voltage - Input
    15V~25V
  • Output Current
    800mA
  • Voltage - Output
    13V 18V
  • Min Input Voltage
    23V
  • Max Input Voltage
    25V
  • Supply Current-Max (Isup)
    6mA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    45dB
  • Height Seated (Max)
    3.7mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm