  • LMZ31704RVQR
LMZ31704RVQR
advertisement
Manufacturer No:
LMZ31704RVQR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
FEILIDI-LMZ31704RVQR
Package:
42-BQFN Module
Datasheet:
LMZ31704RVQR
Description:
SIMPLE SWITCHER® 2.95V to 17V, 4A Power Module with Current Sharing 42-B3QFN -40 to 85
Quantity:
In Stock : 6931
Purchasing and Inquiry
Features for the LMZ31704
Complete integrated power solution allows
small footprint, low-profile design
10-mm × 10-mm × 4.3-mm package
Efficiencies up to 95%
Eco-mode™ / light load efficiency (LLE)
Wide-output voltage adjust
0.6 V to 5.5 V, with 1% reference accuracy
Supports parallel operation for higher current
Optional split power rail allows
input voltages down to 2.95 V
Adjustable switching frequency
(200 kHz to 1.2 MHz)
Synchronizes to an external clock
Provides 180° out-of-phase clock signal
Adjustable slow start
Output voltage sequencing / tracking
Power good output
Programmable undervoltage lockout (UVLO)
Overcurrent and overtemperature protection
Pre-bias output start-up
Operating temperature range: –40°C to 85°C
Enhanced thermal performance: 13.3°C/W
Meets EN55022 Class B emissions
Integrated shielded inductor
Create a custom design using the LMZ31704 with the WEBENCH® Power Designer
Description for the LMZ31704
The 10 × 10 × 4.3 mm QFN package is easy to solder onto a printed circuit board and allows a compact point-of-load design. Achieves greater than 95% efficiency and excellent power dissipation capability with a thermal impedance of 13.3°C/W. The LMZ31704 offers the flexibility and the feature-set of a discrete point-of-load design and is ideal for powering a wide range of ICs and systems. Advanced packaging technology affords a robust and reliable power solution compatible with standard QFN mounting and testing techniques.
Step5Bar-code shipping tag
LMZ31704RVQR
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    42
  • Package / Case
    42-BQFN Module
  • Height
    4.4mm
  • Thickness
    4.3mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.44Lx0.36W x 0.11 H 11.2mmx9.2mmx2.9mm
  • Number of Functions
    1
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Voltage - Input (Max)
    17V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LMZ31704
  • Output Voltage
    5.5V
  • Number of Outputs
    1
  • Output Current
    4A
  • Feature
    OCP, OTP, UVLO
  • Voltage - Output 1
    0.6V~5.5V
  • Max Output Current
    4A
  • Efficiency
    95%
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Switching Frequency
    1.2MHz
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Voltage - Input (Min)
    2.95V