  • LMXS06C6M100FTAS
LMXS06C6M100FTAS
advertisement
Manufacturer No:
LMXS06C6M100FTAS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LMXS06C6M100FTAS
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LMXS06C6M100FTAS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    LMXS
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Depth
    6.2mm
  • Current Rating
    1.3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    98mOhm Max
  • Max DC Current
    1.3A
  • Case/Size Code
    2424
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.3A
  • RMS Current (Irms)
    1.3A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm