  • LMX2502LQ1635/NOPB
LMX2502LQ1635/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMX2502LQ1635/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMX2502LQ1635/NOPB
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LMX2502LQ1635/NOPB Overview
RF modulator operates based on the frequency of 1635MHz.This RF IC is excellent due to its enhanced 28-WFQFN Exposed Pad package.In this package, the RF modulator is mounted in the Tape & Reel (TR) format.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this RF modulator.This integrated circuit has 28 terminations designed for driving and receiving signals from data.The RF module has improved power dissipation control.There must be a RF switch IC's temperature below 85°C during operation.This RF switch IC must be able to operate at a minimum of -30°C degrees Celsius during normal operation.In order to perform at its best, the RF modulator's supply current needs to be operated at 17mA.
LMX2502LQ1635/NOPB Features
Frequency of 1635MHz
28-WFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
28 terminations
28 pins
LMX2502LQ1635/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LMX2502LQ1635/NOPB RF Misc ICs and Modules applications.
  • PLL frequency range extender
  • Cellular base stations
  • Point-to-point radios
  • Microwave Radio
  • Demodulation
  • Variable matched attenuator
  • Self-parking
  • Balanced modulation
  • Communications test equipmen
  • Phase detection
Step5Bar-code shipping tag
LMX2502LQ1635/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PLLatinum™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Subcategory
    PLL or Frequency Synthesis Circuits
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.8V
  • Frequency
    1635MHz
  • Base Part Number
    LMX2502
  • Function
    Frequency Synthesizer
  • Operating Supply Voltage
    2.8V
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    17mA
  • Nominal Supply Current
    19mA
  • RF Type
    CDMA, PCS
  • Secondary Attributes
    Integrated PLL and VCO
  • Height
    800μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm