  • LMV7275MFX
LMV7275MFX
advertisement
Manufacturer No:
LMV7275MFX
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMV7275MFX
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LMV7275MFX
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 34mA mA 2100 ns μs Linear Comparators 10nA pA 14μA μA 4mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
LMV7275MFX Overview
The product is packaged in SC-74A, SOT-753 for ease of transportation.The comparator has an output type of CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail .The part will be shipped by Tape & Reel (TR) .The comparator has 5 terminals.Other Comparator like the device play a important role in the industry.With a voltage of 1.8V supplied, the comparator is capable of performing a wide range of demanding tasks.The type of the chip can be classified as General Purpose .This is a 1 element comparator.The device contains 5 pins.The recommended mounting method is Surface Mount .Electronic comparator is recommended that the operating temperature be set to -40°C~85°C in order to prevent malfunctions.The comparator consists of 5 pins.You may wish to search LMV7275 for more solutions that address your specific needs.As a result, this comparator displays a quiescent current of 14μA .Mounting on PCBs or other boards is easy with the Surface Mount .Normally, the nominal supply current should be 14μA .Electronic comparator is possible for the comparator to malfunction when the current supply exceeds 14μA .
LMV7275MFX Features
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail output capability
General Purpose IC
Employing 1 elements
Operates under -40°C~85°C
Quiescent Current: 14μA
LMV7275MFX Applications
There are a lot of Texas Instruments LMV7275MFX linear comparators applications.
  • Mobile Phones
  • High-Speed Sampling Circuits
  • Battery-Powered Electronics
  • Infotainment & cluster
  • Battery-Powered Electronics
  • Motor drives
  • Portable and Battery-Powered Systems
  • Power management
  • Automatic Test Equipment
  • Window Comparators
Step5Bar-code shipping tag
LMV7275MFX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    LMV7275
  • Pin Count
    5
  • Output Type
    CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    14μA
  • Output Current
    34mA
  • Max Supply Current
    14μA
  • Propagation Delay
    2.1 μs
  • Quiescent Current
  • Response Time
    2100 ns
  • Common Mode Rejection Ratio
    78 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    4mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Input Bias Current
    10nA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    4mV @ 5V
  • Current - Input Bias (Max)
    0.01μA @ 5V
  • CMRR, PSRR (Typ)
    78dB CMRR, 80dB PSRR
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C