  • LMV7255M5
LMV7255M5
advertisement
Manufacturer No:
LMV7255M5
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LMV7255M5
Package:
Datasheet:
LMV7255M5
Description:
Tape & Reel (TR) 670 ns μs Linear Comparators
Purchasing and Inquiry
LMV7255M5 Overview
A comparator with a OPEN-DRAIN output is used here.We ship the part through Tape & Reel (TR) .The comparator has a total of 5 terminals.Electronic comparator is a part of Comparator family.Supplied by 2.7V voltage, the comparator can accomplish the many demanding tasks.A total of 5 pins are included.This comparator basically consists of a COMPARATOR amplifier with very high gain.Comparator electronics is not recommended to apply the part at temperatures above 85°C .As a result, this part is unable to provide precise measurements and detections in places colder than -40°C .
LMV7255M5 Features
OPEN-DRAIN output capability
COMPARATOR amplifier
LMV7255M5 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC LMV7255M5 linear comparators applications.
  • Battery-Powered Electronics
  • Body Control Modules
  • Automatic Test Equipment
  • General-Purpose Portable Devices
  • Handheld Instruments
  • Current and voltage sensing
  • Battery management and protection
  • Window Comparators
  • Notebooks and PDAs
  • Multivibrators and High-Voltage Digital Logic Gates
Step5Bar-code shipping tag
LMV7255M5
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LMV7255M5.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Comparator
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Type
    OPEN-DRAIN
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Response Time
    670 ns
  • Amplifier Type
    COMPARATOR
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.1μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    5.5V
  • Input Offset Voltage-Max
    6000μV
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm