  • LMV7235M5
LMV7235M5
advertisement
Manufacturer No:
LMV7235M5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMV7235M5
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 55mA mA 68 ns μs Linear Comparators 400nA pA 95μA μA 6mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
LMV7235M5 Overview
In order to make transportation easier, it is packaged in SC-74A, SOT-753 .The comparator has an output type of Open-Drain, Rail-to-Rail .As a result, it is designed with Tape & Reel (TR) package.The comparator has 5 terminals.The electrical component in this case belongs to the Comparator family.The comparator is capable of achieving many demanding tasks when supplied with 2.7V voltage.In general, the chip type can be classified as General Purpose .Electronic comparator consists of 1 elements in total.As a result, it contains 5 pins.The recommended mounting type is Surface Mount .As a precaution, it is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to prevent malfunctions.There are 5 pins on the comparator.If you require more pin-to-pin solutions, search LMV7235 for more options.The comparator presents a quiescent current of 95μA volts.The PCB or other board can be mounted using the Surface Mount on it.Normal operation of the device requires a nominal supply current of 95μA .Electronic comparator is possible for the comparator to malfunction if the current supply exceeds 95μA .You are allowed to input a maximum current of 400nA into the device.Normal operation requires 5V operating supply voltage.Comparator electronics is acceptable to pack the device by TR .
LMV7235M5 Features
Open-Drain, Rail-to-Rail output capability
General Purpose IC
Employing 1 elements
Operates under -40°C~85°C
Quiescent Current: 95μA
LMV7235M5 Applications
There are a lot of Texas Instruments LMV7235M5 linear comparators applications.
  • General Purpose Low Voltage Applications
  • Point of load regulators
  • Wearable Devices
  • Mobile Phones
  • Power Supervision
  • Simple Analog-to-Digital Converters (ADCs)
  • Body Control Modules
  • Window Comparators, Multivibrators
  • Mobile Phones and Tablets
  • Building automation
Step5Bar-code shipping tag
LMV7235M5
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LMV7235M5.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Comparator
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Base Part Number
    LMV7235
  • Pin Count
  • Output Type
    Open-Drain, Rail-to-Rail
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    95μA
  • Output Current
    55mA
  • Max Supply Current
    95μA
  • Propagation Delay
    62 ns
  • Quiescent Current
  • Response Time
    68 ns
  • Common Mode Rejection Ratio
    67 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~5.5V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    6mV
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.4μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    85dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Max Input Current
    400nA
  • Input Bias Current
    400nA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    6mV @ 5V
  • Current - Input Bias (Max)
    0.4μA @ 5V
  • CMRR, PSRR (Typ)
    67dB CMRR, 85dB PSRR
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm