  • LMK62I0-100M00SIAT
LMK62I0-100M00SIAT
advertisement
Manufacturer No:
LMK62I0-100M00SIAT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMK62I0-100M00SIAT
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Oscillator Programmable Timers LMK62I0 100MHz 3.3V 6-SMD Module
Purchasing and Inquiry
LMK62I0-100M00SIAT Overview
There is a 6-SMD Module enclosure with the programmable timer. In this example, the programmable timer's frequency is set to 100MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Type Surface Mount is recommended for mounting.Using the programmable timer, a voltage of 3.135V~3.465V can be supplied.The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C TA. To keep the clock timer's supply current at 90mA. It is based on LMK62I0. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR, 7 INCH. On operating frequency, it's available in the range of 100MHz. The number of the chip's terminations sums up to 6.
LMK62I0-100M00SIAT Features
Operate frequency at 100MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:90mA
Additional Feature: ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR, 7 INCH
LMK62I0-100M00SIAT Applications
  • Remote Sensors
  • Thermostats
  • Internet of Things (IoT)
  • Always On Systems
  • Intruder Detection
  • Home Automation Sensors
  • Remote Data-Logger
  • Low-Power Wireless
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Safety and Security Platforms
Step5Bar-code shipping tag
LMK62I0-100M00SIAT
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Clock Oscillator
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR, 7 INCH
  • Technology
    HCSL
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    LMK62I0
  • Physical Dimension
    5.1mm x 3.3mm x 1.1mm
  • Operating Frequency
    100MHz
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply
    90mA
  • Output Load
    50 OHM
  • Height
    1.15mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm