  • LMF100CCN/NOPB
LMF100CCN/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMF100CCN/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMF100CCN/NOPB
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LMF100CCN/NOPB
Description:
Tube Active Filters Obsolete 20 ROHS3 Compliant DUAL
Purchasing and Inquiry
LMF100CCN/NOPB Overview
20-DIP (0.300, 7.62mm)-packaging is used to package the product.A Tube package contains it.This gadget is mounted using the Through Hole mounting type.Universal Switched Capacitor is the type of filter for this part.With a power source of 4V~15V, it should work.Filter consists of a total of 20 pins.LMF100 is the best component of the device, because it is the most important part of the device.There is a cutoff or center frequency for the device at 100kHz frequency.During reflow, the peak temperature reaches 260.A source of 5V?is used to power the component at all times.The figure 2 represents the figure of the filter.As it operates, it should be warmer than 0°C.The maximum working temperature is currently set at 70°C.There are +-5V supplies in the device.With a maximum supply temperature of 13mA, it will be able to handle a variety of applications.The Through Hole mount includes it.In a sense, it is a subclass of Active Filters.Filter requires a 7.5V-volt supply voltage in order to function.Operation requires a voltage of 2V.
LMF100CCN/NOPB Features
Supply voltage of 5V
Maximum operating temperature of 70°C
Mount of Through Hole
LMF100CCN/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LMF100CCN/NOPB active filters applications.
  • Complex Multiply-Add
  • D/A and A/D pre/post Filtering
  • Chrominance bandwidth limiter
  • Pattern Matching
  • Antialias or Reconstruction Filtering
  • Video Signal Processing
  • Quadrature, Complex Flterlng
  • Quadrature, Complex Filtering
  • High- performance digital low-pass filters
  • Sample Rate Converters
Step5Bar-code shipping tag
LMF100CCN/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Active Filters
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~15V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LMF100
  • Pin Count
    20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Nominal Supply Current
    9mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    13mA
  • Filter Type
    Universal Switched Capacitor
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Max Dual Supply Voltage
    7.5V
  • Min Dual Supply Voltage
    2V
  • Filter Order
    4th
  • Frequency - Cutoff or Center
    100kHz
  • Number of Filters
    2
  • Transfer Characteristics
    RESISTOR PROGRAMMABLE
  • Height Seated (Max)
    5.08mm