  • LM810M3X-2.93
LM810M3X-2.93
advertisement
Manufacturer No:
LM810M3X-2.93
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM810M3X-2.93
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
LM810M3X-2.93
Description:
3.3V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
LM810M3X-2.93 Overview
Power management is mounted through 3 terminals. It is packaged with Tape & Reel (TR). For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. For your reference, this PMIC includes a list of TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. Manage ics operate at 3.3V supply voltages. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. In total, the power management has 3 pins in it. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~105°C TA. There is an output voltage of Push-Pull, Totem Pole from this supervisor when it is operating.
LM810M3X-2.93 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
LM810M3X-2.93 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC LM810M3X-2.93 Voltage Supervisors applications.
  • Medical-specific insulation monitor
  • Dash board
  • Telecommunications equipment
  • Satellite navigation
  • Utility meter
  • Cloud computing
  • Radar
  • Smartphones
  • Detection of phase sequence
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
LM810M3X-2.93
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Length
    2.9mm