  • LM4250CMX
LM4250CMX
advertisement
Manufacturer No:
LM4250CMX
HK JDW NO:
815-LM4250CMX
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
75nA 70 dB Instrumentational OP Amps 18V ±1V~18V LM4250 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3482
Step5Bar-code shipping tag
LM4250CMX
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    LM4250
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Nominal Supply Current
    8μA
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    12mA
  • Slew Rate
    0.2 V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    70 dB
  • Current - Input Bias
    75nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±1V~18V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    6mV
  • Gain Bandwidth Product
    250kHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -1.5V
  • Unity Gain BW-Nom
    250 kHz
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Micropower
    YES
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.075μA
  • Programmable Power
  • Voltage Gain-Min
    25000
  • Length
    4.9mm