  • LM4132DMFX-4.1
LM4132DMFX-4.1
advertisement
Manufacturer No:
LM4132DMFX-4.1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4132DMFX-4.1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM4132DMFX-4.1
Description:
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4132DMFX-4.1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.4%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LM4132
  • Pin Count
  • Output Voltage
    4.096V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    20mA
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Input
    4.496V~5.5V
  • Quiescent Current
    100μA
  • Current - Supply
    100μA
  • Output Voltage 1
    4.1V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Reference Type
    Series
  • Dropout Voltage
    175mV
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    350μVp-p
  • Length
    2.92mm