  • LM4121IM5-ADJ/NOPB
LM4121IM5-ADJ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4121IM5-ADJ/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4121IM5-ADJ/NOPB
Description:
IC VREF SERIES 12V 0.5% SOT23-5
Step5Bar-code shipping tag
LM4121IM5-ADJ/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    LM4121
  • Output Voltage
    1.222V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    5mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12V
  • Voltage - Input
    1.5V~12V
  • Nominal Supply Current
    160μA
  • Quiescent Current
    160μA
  • Current - Supply
    275μA
  • Max Output Voltage
    1.222V
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Max Input Voltage
    14V
  • Reference Voltage
    1.216V
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Min Output Voltage
    1.21V
  • Voltage - Output (Max)
    12V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    20μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    30μVrms
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm