  • LM4120IM5X-2.5/NOPB
LM4120IM5X-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4120IM5X-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4120IM5X-2.5/NOPB
Description:
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-5
Step5Bar-code shipping tag
LM4120IM5X-2.5/NOPB
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    5mA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.3V
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    275μA
  • Voltage - Input
    2V~12V
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Min Input Voltage
    2V
  • Max Input Voltage
    14V
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    20μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    36μVp-p
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C