  • LM4120AIM5X-1.8/NOPB
LM4120AIM5X-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4120AIM5X-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4120AIM5X-1.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
IC VREF SERIES 0.2% SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4120AIM5X-1.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    LM4120
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5mA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    275μA
  • Voltage - Input
    2V~12V
  • Nominal Supply Current
    160μA
  • Quiescent Current
    275μA
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2V
  • Max Input Voltage
    14V
  • Reference Type
    Series
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    20μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    36μVp-p
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm